Absolwenci kierunku fizjoterapia mają bardzo wiele możliwości dalszego rozwoju i wyboru, którym odłamem fizjoterapii będą się zajmować i czym konkretnie chcą się specjalizować. Wiedza zdobyta na studiach jest bardzo szeroka, ale też bardzo ogólna. Omawiamy setki chorób z różnych dziedzin jak na przykład ortopedia, neurologia, kardiologia, pediatria, reumatologia, chirurgia, onkologia, pulmunologia itd. i zasady postępowania, sposoby leczenia i rehabilitacji. Wśród tych zagadnień pojawia się również bardzo po macoszemu potraktowana, przynajmniej na moich studiach ginekologia i położnictwo. Nie wiem jak jest obecnie, ale w czasach kiedy ja studiowałam hasło fizjoterapia kobieca, uroginekologiczna nie funkcjonowało, nie było tak popularne jak jest obecnie, chociaż wciąż wielu osobom obce.
Postanowiłam opublikować ten wpis mając nadzieję, że odpowiem na pytanie co to takiego jest ta fizjoterapia kobieca, którą miałam zatytułowane swoje pierwsze wizytówki:). Bardziej śmielsze klientki lub znajome pytały wprost co to jest, te nieśmiałe pozostawały w niewiedzy. Jak mają szukać jakiejś usługi lub zdecydować się z niej skorzystać skoro w ogóle nie wiedzą co to jest i właściwie dlaczego one miałyby potrzebować fizjoterapii, przecież są zdrowe, przecież są sprawne, przecież są młode a w każdym razie nie stare;).
Fizjoterapia kobieca jak sama nazwa wskazuje jest skierowana do kobiet. Jest odpowiedzią na potrzeby kobiet, które przez wiele lat w ogóle nie były dostrzegane, spychane na dalszy plan, problemy kobiece były traktowane jako norma, jako fizjologia. Dopiero od niedawna schorzenia uroginekologiczne w szczególności wysiłkowe nietrzymanie moczu oraz obniżenie narządów miednicy mniejszej i związane z nimi dolegliwości postrzegane są jako choroby społeczne gdyż w krajach europejskich dotyczą one około 1/3 populacji kobiet. Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się diagnostyką i leczeniem nietrzymania moczu i stolca oraz leczeniem obniżenia narządu rodnego. Jednak na tym zadania fizjoterapii kobiecej się nie kończą. Coraz częściej spotykanym, uciążliwym problemem kobiecym jest rozejście mięśni brzucha po ciąży zwane także rozstępem mięśnia prostego brzucha lub distasis recti, które utrudnia powrót brzucha do stanu sprzed ciąży, ale jest również powodem zaburzeń funkcjonalnych a także ryzykiem wystąpienia przepukliny brzusznej. Kolejnym aspektem, w którym pomoże fizjoterapia kobieca jest pielęgnacja blizny szczególnie po cięciu cesarskim. Brak edukacji, uświadamiania kobiet o tym co dzieje się w ciele po poważnej operacji, jaką jest ciecie cesarskie, brak wiedzy o tym jak należy postępować z blizną doprowadziło do nagminnych problemów jakimi są zrosty pooperacyjne, bóle, zaburzenia funkcji w obrębie kręgosłupa i miednicy, wady postawy. Fizjoterapia kobieca będzie również odpowiedzią na wszelkie bóle kręgosłupa i stawów pojawiające się w ciąży, w połogu, w okresie karmienia piersią, podczas opieki nad niemowlakiem, bóle głowy, bóle nadmiernie przeciążonych mięśni, i wiele innych dolegliwości, których kobiety najczęściej w natłoku obowiązków i zajmowaniem się wszystkimi oprócz siebie nie dostrzegają.
Oprócz terapii, usprawniania, leczenia celem fizjoterapii kobiecej jest profilaktyka a w tym uświadamianie o możliwości występowania schorzeń typowo kobiecych oraz edukacja behawioralna jak im zapobiegać lub jak zapobiegać ich pogłębianiu lub nawrotom.
Po tą wiedzę zapraszam na bloga , gdzie każdy wpis będzie dotyczył innej dolegliwości kobiecej i różnych koncepcji leczenia oraz ćwiczeń, na warsztaty dla kobiet, po profilaktykę na treningi zdrowotne i zajęcia grupowe oraz na terapie do gabinetu:)
Julia Jeżewska – Mazur